FederacjaRosyjska.pl > Zamek krzyżacki przy granicy z Polską na sprzedaż

2017-02-14 Zamek krzyżacki przy granicy z Polską na sprzedaż

Władze rosyjskiego Bagrationowska leżącego tuż przy granicy z Polską wystawią na sprzedaż tamtejszy zamek krzyżacki.

Bagrationowsk (Iława Pruska, Iławka) to kilkutysięczne miasteczko położone tuż przy granicy z Polską. Tutejszy zamek krzyżacki Yladia założył w roku 1325 roku wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln. Wokół zamku później powstała osada nazwana już w czasach pruskich Eylau.

Zamek w Bagrationowsku w 2009 roku (grafika: Wikipedia (CC))

W 1945 roku miejscowość ta znajdowała się pod polskim zarządem i nazywała się Iławka. Jednakże zgodnie z podziałem Prus Wschodnich między Rosję i Polskę od 1946 roku miasto przypadło Rosji. Zostało zasiedlone przez mieszkańców z centralnej Rosji, Białorusi, Ukrainy i terenów na Wołgą. Dziś wchodzi w skład Obwodu Kaliningradzkiego. Granica z Polską przebiega na południe od miasta na którym znajduje się przejście graniczne Bagrationowsk - Bezledy.

W latach 90. XX wieku zamek miał zostać przebudowany na hotel - z planów jednakże nic nie wyszło (grafika: Wikipedia (CC))

Do końca II wojny światowej zamek był niemal w nienaruszanym stanie. Potem był używany jako magazyn. W 2016 roku pożar zniszczył dach.

Zamek zostanie wystawiony na sprzedaż w ramach lokalnego planu prywatyzacji na lata 2017-2019. Zaoferowany zostanie na zasadzie licytacji.