FederacjaRosyjska.pl > Rosja chce przedłużyć Nord Stream aż do Wielkiej Brytanii

2013-04-13 Rosja chce przedłużyć Nord Stream aż do Wielkiej Brytanii

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom planuje rozbudowę gazociągu Nord Stream.

Gazprom chce, aby wzbudzający w Polsce duże emocje Gazociąg Północny (Nord Stream) w przyszłości prowadził aż do... Wielkiej Brytanii. Partnerem Rosjan w tej inwestycji ma być holenderski państwowy koncern energetyczny Gasunie. Gasunie ma 9% udziałów w konsorcjum Nord Stream AG (Gazprom ma w nim 51%), który to jest operatorem Gazociągu Północnego. Jest większościowym właścicielem gazociągu BBL Pipeline między Holandią i Anglią.

Aby móc tłoczyć gaz ziemny aż do Wielkiej Brytani planuje się dobudowanie do 2 istniejących kolejnych 2 nitek gazociągu Nord Stream.

Podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Holandii w poniedziałek 8 kwietnia 2013 roku Gazprom podpisał z Gasunie memorandum o współpracy przy ewentualnej budowie nitki Nord Streamu do UK. Warunekiem inwestycji jest jednakże to, że Wielkiej Brytanii podpisze z Gazpromem długoterminowy kontrakt na dostawę gazu.