FederacjaRosyjska.pl > Niemcy i Rosja planują pociągi Berlin - Sankt Petersburg

2018-10-02 Niemcy i Rosja planują pociągi Berlin - Sankt Petersburg

Rosja i Niemcy zgodziły się połączyć koleją niemiecką stolicę z Sankt Petersburgiem.

O nowym bezpośrednim połączeniu z Berlina do Sankt Petersburga donoszą m.in. rosyjska państwowa telewizja informacyjna Russia Today (RT), gazeta Izwiestia czy agencja Sputnik.

Zbudowany przez niemieckiego Siemensa ekspresowy pociąg Sapsan kursujący na trasie Moskwa - Sankt Petersburg (grafika: Siergiej Korowkin, Wikipedia (CC))

Pociąg jechać ma z Berlina do Sankt Petersburga przez Polskę, przez graniczącą z nią rosyjską eksklawę Obwód Kaliningradzki i dalej przez kraje bałtyckie.

Wspomniane media nie podały jakby pociąg miał dokładnie jechać przez Polskę. Rosyjskie Koleje posiadają pociągi, który wyposażono w system automatycznej zmiany rozstawu kół.

Obecnie jednym bezpośrednim połączeniem kolejowym między Niemcami oraz Rosją jest pociąg Berlin - Moskwa, przez Warszawę. Pasażerowie udający się na północ do Sankt Petersburga muszą przesiadać się w Moskwie. Wydłuża to podróż do nawet 32 godzin.

Dzięki nowej trasie oba kraje liczą na rozwój turystyki niemiecko-rosyjskiej.

Projekt znajduje się w fazie rozwoju, więc wciąż nie jest jasne, kiedy nastąpić miałby rzekomo uruchomienie połączenia.